26.—27. april

Gunnar Fretheim

(Han/ham)
Addresse: Gunnar Fretheim og Margrethe Leonore Solstad , Ullevålsveien 68, bygg 15, 0454 Oslo
Etasje: 1
Atelieret er åpent søndag 27. april kl 12-17

Jeg arbeider innenfor et figurativt formspråk med mange ulike tegneriske uttrykk og teknikker. Mange av motivene kretser rundt forholdet mellom dyr og menneske, mennesket i naturen og vår manglende forståelse for vår plass i naturen.
Tegningene utforsker menneskets sårbare og motsetningsfylte forhold til den verden vi lever i: jeg forsøker å skildrer våre forsøk på å skape trygghet i en virkelighet full av krefter større enn våre. Vi skjermer oss og skape avstand til naturen rundt oss og i oss. Mange av motivene i bildene mine representere våre ytre rustning som vi bærer som individer og kultur. Prosessen med bildene er en kamp mellom en kontrollert strek med et klart formmessig mål og en dynamisk prosess som brytes mot målet.

tegning, grafikk og animasjon

Purpura Squamis, steilende purpurskjell Gunnar Fretheim Kulltegning på papir, bredde 80cm x høyde 120cm, 2024
Incubatio Lolligo, grubende blekksprut, Gunnar Fretheim, Kulltegning på papir, bredde 80cm x høyde 120cm 2024
Lapis Comedentis, steinspiser Gunnar Fretheim, Kulltegning på papir, bredde 80cm x høyde 120cm 2024
Encapsulate, Gunnar Fretheim, Kulltegning på papir, bredde 80cm x høyde 120cm, 2024

https://youtu.be/zn006f6n_ts?si=xAz0M05oUNw8B2CO

I mitt atelier

Vi serverer kaffe og vafler!

Planlagte prosjekter og utstillinger

Vi planlegger en serie med utstillinger sammen med andre kunstnere på området til det gamle veterinærhøgskolen på Adamstuen som en del av vårt arbeid med å skape et aktivt variert kulturtilbud på Adamstuen.

CV

Gunnar Fretheim er en billedkunstner og scenograf som jobber med mange ulike teknikker og materialer innen tegneriske og grafiske uttrykk.
Studerte ved Kunstakademiet i Trondheim fra 1976 til 1979.
Var leder for malersalen ved Trøndelag Teater fra 1985 til 1999.
Har undervist i scenograf og dramaturgi på NTNU, Institutt for kunst- og medievitenskap, seksjon for drama og teater fra 1999 til 2019
Har designet og produsert et 50-talls scenografioppgaver innen teater, opera og figurteater og designet en lang rekke utstillinger for ulike kulturhistoriske museer.
Arbeider nå som bildekunstner i Oslo i atelier-felleskapet KunstVet på den gamle veterinærhøgskolen på Adamstuen i Oslo.
Har deltatt på en rekke kollektivutstillinger som Høstutstillingen, Trøndelagsutstillingen, Romeriksutstillingen og Kunst Rett Vest.
Jeg hatt en rekke separatutstillinger i blant annet Trondheim Kunstforening, Orkdal Kunstforening og Kunstforeningen Verdens Ende.
Jeg har også utført mange kunstneriske utsmykkingsoppgaver.