Besøksprogram

Kuratorer, skribenter og gallerister kommer fra hele Norge og hele verden for å oppdage Oslos kunstscene.

Kunstneren Hedvig Winge under mappevisning i 2016. Photo: Klaudia Lech
Aileesh Carew og kunstner Hedvig Winge i samtale under mappevisning i 2016. Foto: Klaudia Lech

Gjennom besøksprogrammet vårt inviterer vi profilerte kuratorer, gallerister og skribenter fra hele verden og andre byer i Norge til Oslo for å møte byens kunstnere på deres atelier med et mål om økt internasjonalisering og profesjonalisering av Oslos kunstfelt. For at flere kunstnere skal ha glede av besøksprogrammet organiserer vi i tillegg en juryert mappevisning i speed-date format.

Det internasjonale besøksprogrammet ble startet i 2014 og er finansiert av Utenriksdepartementet.
Besøksprogrammet gjennomføres i samarbeid med Norwegian Crafts, Office for Contemporary Art, osloBiennalen og B-Open/VISP.

Det nasjonale besøksprogrammet ble startet i 2017.

Juryen for mappevisningen i år har bestått av:
Ragnhild Aamås, kunstner
John K. Raustein, kunstner
Henriette Stensland, Kunstplass 5


Deltagere på Oslo Opens besøksprogram 2019

  • Ruth Aitken, Kurant, Tromsø
  • Iben Bach Elmstrøm, CHART, Copenhagen
  • Dana Bergmann, Kunsthalle Dusseldorf
  • Vilde Andrea Brun, Oppland kunstsenter, Lillehammer
  • Emily Butler, Whitechapel Gallery, London
  • Line Christiansen, CHART Curio, Milano
  • Lillian Davies, writer, critic and researcher, Paris
  • Mathijs van Geest, Hordaland kunstsenter, Bergen
  • Pietro Dello Giustina, Extensor art space in Clermont-Ferrand, Paris
  • Katja Hagelstam, LOKAL, Helsinki
  • Liya Han, Ullens Art Center, Beijing
  • Pierre Hourquet, Temple, Paris
  • Robert Julian B. Hvistendal, Kurant, Tromsø
  • Nanna Stjernholm Jepsen, freelance curator, Copenhagen
  • Nele Kaczmarek, Kunstverein Braunschweig
  • Keiko Kawashima, GalleryGallery, Kyoto
  • Joseph Kendra, The National Gallery, London
  • Maria Kuzmina (Katz), North Western branch of National Center of Contemporary Arts, Saint Petersburg
  • Søs Bech Ladefoged, The Art Museum in Tønder
  • Sissel Lillebostad, Kabuso, Øystese, Hardanger
  • Shixuan Luan, Ullens Art Center, Beijing
  • Rami Maktabi, No. 13 Contemporary, Fredrikstad
  • Kevin Malcolm, Vermilion Sands, Copenhagen
  • Anna Planas, Temple, Paris
  • Maija Rudovska Independent curator, researcher, art critic, Riga
  • Kristin Røed, Vestfold kunstsenter, Tønsberg
  • Randi Thommessen, Trondheim kunstmuseum, Trondheim
  • Numi Thorvarsson, Slakt Galleri/ Bergen Kjøtt, Bergen
  • Axel Wieder, Bergen Kunsthall, Bergen
  • Guo Xi, Ullens Art Center, Beijing
  • Derek Yu, Shanghai Art Museum
  • Caroline Nymark Zachariassen, Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg

Tidligere års deltagere på Oslo Opens besøksprogram

2018

  • Bettina Steinbrügge, director Hamburger Kunstverein, Hamburg
  • Franziska Nori, director Frankfurter Kunstverein, Frankfurt
  • Henriette Bretton-Meyer, director of Kunsthal Charlottenborg, Copenhagen
  • Harry Thorne, editor frieze, Berlin
  • Carsten Seiffarth, freelance curator, Berlin
  • Claudia Buizza, curator and writer, Paris
  • Giulia Tognon, curator project coordinator, Council, Paris
  • Ragnhild Greve-Isdahl, gallerist, nytt nordisk galleri i Miami
  • Gabriel Mestre Arrioja freelance curator, Mexico City
  • iLiana Fokianaki, curator, writer and director of State of concept, Athen
  • Bas Hendrikx, freelance curator, Amsterdam
  • Mathias Kryger, writer and freelance curator, Copenhagen
  • Zuzanna Hadryś, gallerist Galeria Stereo, Warsaw
  • Jacek Sosnowski, curator and gallerist Propaganda gallery, Warszawa
  • Krzysztof Kościuczuk, contributing Frieze.de and curator at Muzeum Susch, Susch
  • Birta Guðjónsdóttir, chief curator at the National Gallery of Iceland, Reykjavik
  • João Laia, freelance curator, Lisbon and Brussels
  • Matylda Krzykowski, freelance curator, Berlin
  • Joern Lohmann, founder and creative director at J.Lohmann Gallery, New York
  • Jie Sun, freelance curator, Shanghai
  • Natalie Melton, co-founder and the Managing Director of The New Craftsmen, London
  • Shin Kim, curator Korea Ceramic Foundation, Soeul
  • Markéta Stará Condeixa, curator, Lisbon
  • Stephanie Schuitemaker, curator and founder of SCHUIT, Amsterdam
  • Alex Ross, gallerist, Downs&Ross, New York
  • Maria Wettergren, gallerist Galerie Maria Wettergren, Paris
  • Christina Rauh Oxbøll, curator at CLAY Museum, Middelfart
  • Nanna Balslev Strøjer, director CHART Design, Copenhagen
  • Inger Blix Kvammen, curator, Pikene på Broen, Kirkenes
  • Kirsti van Hoegee, curator, KRAFT, Bergen
  • Ida Haugland, gallery leader, KHÅK kunsthall, Ålesund
  • Cecilie Skeide, artistic leader, Lillehammer Kunstmuseum, Lillehammer
  • Rikke Komissar, director, Akershus kunstsenter, Lillestrøm
  • Ina Johannesen, administrerende direktør, Ekebergparken, Oslo
  • Stina Høgkvist, curator contemporary art,The National Museum, Oslo
  • Ingvild Krogvig, curator contemporary art,The National Museum, Oslo
  • Randi Godø, curator contemporary art,The National Museum, Oslo

2017

  • Maria Arusoo, Director of the Center for Contemporary Arts Estonia, Ballin
  • Andrew Berardini, Writer and curator based in Los Angeles
  • Marina Bobyleva, Curator at Triumph Gallery, in Moscow
  • Hyeyoung Cho, independent curator, teacher and writer, based in Seoul
  • Sonia Dermience, Founding director of Komplot in Brussels
  • Prajna Desai, Independent writer and curator based in Mumbai
  • Ory Dessau, Independent writer and curator based in Berlin
  • Alex Gilbert, Design Specialist at Artsy.net, New York

  • Krzysztof Gutfrański, independent curator and researcher based in Torun and Belo Horizonte
  • Daniel Ho, Editor-in-Chief at Randian Magazine
  • Jean-Paul Jaquet, independent curator and member of Etablissement d’en face in Brussels
  • Inga Lāce, curator at the Latvian Centre for Contemporary Art (LCCA), Riga
  • Alvin Li, Editor at Ullens Centre for Contemporary Art, Beijing
  • Daniel Muzyczuk, Head of Modern Art Department at the Muzeum Sztuki in Łódź, Poland
  • Henriette Noermark, Independent Curator and writer in Copenhagen
  • Patrick Parrish, editor MONDOBLOGO
  • Audrius Pocius, curator and educator at Contemporary Art Centre in Vilnius.
  • Susanne Prinz, Director of Kunstverein am Rosa–Luxemburg–Platz, Berlin
  • Stanisław Ruksza, Director of TRAFO Center for Contemporary Art in Szczecin, Poland
  • Suvi Saloniemi, Curator Design Museum Helsinki
  • Shannon Stratton, Chief Curator, Museum of Arts and Design in New York
  • Sally Szwed, Director of the Creative Time Summit, New York
  • Sabrina Tarasoff, independent curator and writer based in Los Angeles
  • Nienke Vijlbrief, co-founder and artistic director of P/////AKT, Amsterdam
  • Vlado Velkov, curator of Kunstverein Arnsberg, Germany
  • Wendy Vogel, writer and independent curator based in Brooklyn, New York
  • Robert Van de Werdt, co-founder and artistic director of P/////AKT, Amsterdam
  • Tatiana Lozano, Curator at FELT galleri, Bergen
  • Jannecke Meyer Utne, Conservator Lillehammer kunstmuseum        
  • Carl Martin Furby, Curator Kunsthall Trondheim
  • Hanne Gudrun Gulljord, Curator, Tromsø Kunstforening
  • Ingrid Blekestad, Director Kunstbanken Hedemark, Hamar
  • Anne Szefer Karlsen, Independent Curator and writer based in Bergen  
  • Marie Nerland, founder and director of Volt, Bergen

2016

  • Agnieszka Knap, Project manager Konsthantverkscentrum, Stockholm
  • Agnieszka Pindera, curator POLIN Museum of the History of Polish Jews, Warszaw
  • Ahu Antmen, independent art critic and curator, Istanbul
  • Aileesh Carew, Project Director Design and Crafts Council of Ireland, Kilkenny
  • Alexandra Jelleberg, Ferrin Contemporary North Adams, USA
  • Alison Britton, Artist, London
  • Anna Frost, Founder and Director, PLANES; Co-Director, TOVES Copenhagen
  • Anna Margrethe Pedersen, Artists and curator Years, Copenhagen
  • Anthony Salvador, curator and founder of Frankfurt am Main, Berlin
  • Antoine Levi, gallerist, Paris
  • Antonio Grulli, Independent Curator, Bologna
  • Benjamin Lignel, editor Art Jewelry Forum, Paris
  • Christopher Kline, Artist and founding director Kinderhook & Caracas, Berlin
  • Cynthia Reeves, Director Cynthia Reeves Galleries, North Adams, USA
  • Emiliano Pistacchi, curator and founder of Frankfurt am Main, Berlin
  • Jennifer Teets, independent curator and Writer, Paris
  • Jennifer Zwilling, Curator of artistic programs The Clay Studio, Philadelphia
  • Joanna Zielińska, Curator, Center of Contemporary Art – Ujazdowski Castle Warszawa
  • Julij Rybakov, artist, human rights activist, member of Pusjkinskaja, 10, St. Petersburg
  • Magdalena Komornicka, curator at Zachęta – National Gallery of Art, Warszaw
  • Mareike Dittmer, Co-publisher frieze d/e & Publishing Consultant Frieze, Berlin
  • Merete Vyff Slyngborg, Artists and curator Years, Copenhagen
  • Dr. Michaela Braesel, Handwerkskammer für München und Oberbayern, München
  • Michał Woliński, Curator, writer and gallerist Piktogram, Warszaw
  • Olivia Gaultier, Assistant Curator Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Paris
  • Paul Clinton Assistant editor Frieze, London
  • Renaud Proch, executive director Independent Curators International, New York
  • Sergej Kovalskij, Director Pusjkinskaja, 10, St. Petersburg
  • Sol Calero, Artist and founding co-director Kinderhook & Caracas, Berlin
  • Dr. Stephen Knott, Teaching Fellow Kingston University, London
  • Yuko Ikeda, Senior Curator The National Museum of Modern Art, Kyoto

2015

  • Alexandra Landré, independent Curator, Amsterdam, Netherlands.
  • Amira Gad, Serpentine Gallery, London, UK.
  • Andrew Mummery, Mummery+Schnelle, London, UK.
  • Cecilia Andersson, Bildmuseet Umeå, Umeå, Sweden.
  • Elena Gubanova, National Centre of Contemporary Art, St. Petersburg, Russia.
  • Elena Yaichnikova, MMOMA, Moskva, Russia.
  • Eva Gun Jensen, Luleå Konsthall, Luleå, Sweden.
  • Helena Vilalta Contesa, Afterall, London, UK.
  • Hutch Wilco, National Museum of NZ, New Zealand.
  • Jakob Vengeberg Aevel, ARoS, Aarhus, Denmark.
  • Jennifer Piejko, Flash Art, Performa, E- Flux, New York, USA.
  • Liang Kengang, Yuan Art Museum, Beijing, China.
  • Kit Leunbach, Den Frie Utstillingsbygning, Copenhagen, Denmark.
  • Kristian Nammack, Pioneer Works, New York, USA.
  • Lise Pennington, ARoS, Aarhus, Denmark.
  • Marlene Ratcliffe, Den Frie Udstillingsbygning, Copenhagen, Denmark.
  • Maria Gadegaard, Gl. Holtegaard, Holte, Denmark.
  • Marie Kirkegaard, Marie Kirkegaard Gallery, Copenhagen, Danmark.
  • Nicolas Audreau, independent Curator, Paris, France.
  • Niekoolas J. Lekkerkerk, The Office for Curating, Rotterdam, Netherlands.
  • Paul Clinton, FRIEZE, London, UK.
  • Pernille Fonnesbech, Kunstmuseet Gl. Strand, Copenhagen, Denmark.
  • Pooja Sood, independent Curator and Art Management Consultant, New Dehli, India.
  • Rachel Withers, Artforum, Guardian, London, UK.
  • Stefano Collicelli Cagol, independent Curator, Italy/London.
  • Tina Zhang Ting, China Academy of Art, Shanghai, China.
  • Valentin Diakonov, Kommersant, FRIEZE, Moscow, Russia.
  • Živilė Etevičiūtė, The Nati, Vilnius, Lithuania.

2014

  • Alice Motard, Curator Spike Island, Bristol, UK.
  • Anton Belov, Director The Garage Moscow, Russia.
  • Astad Vaiciulyte, Curator CAC Vilnius, Lithuania.
  • Birgitte Kirkoff, Director Soro Kunstmuseum, Denmark.
  • Camilla Larsson, curator Bonniers Konsthall, Stockholm, Sweden.
  • Christian Alan Dete, Curator, Paris, France.
  • Henriette Bretton Meyer, Kunsthall Charlottenborg, Denmark.
  • Jamie Stevens, Curator Cubitt, UK.
  • Jean Marc Avrille, Curator, Paris, France.
  • Johan Gustavsson, Curator from gallery 1646, Hague, Netherlands.
  • Julia Geerlings, Curator Jeanine Hofland Contemporary Art, Amsterdam, Netherlands.
  • Lucas Gehrmann, Curator Kunsthalle Wien, Austria.
  • Nathalie Åhlbeck, Curator INDEX Stockholm, Sweden.
  • Marianne Zamecznik, independent Curator, Oslo – Berlin.
  • Robert Leckie, Director Gas Works, London, UK.
  • Maria Fusco, Curator Edinburgh, UK.
  • Magda Lipska, Curator Museum of Contemporary Art, Wasaw, Poland.
  • Ula Tornau, Curator, Vilnius, Lithuania.
  • Sam Thorne, Curator TATE, UK.
  • Verena Platzgummer, Curator Kunstwerk Institute for Contemporary Art, Berlin, Germany.
  • Vanessa Boni, Curator Liverpool Biennal, UK.